2013. június 28., péntek

A szokásosat, akkor

"Akkor a szokásosat" - mondta a lány a kávézóban, ahová meló előtt bementem és odafordult a kávégéphez. Megrémített valamiért... mire megittam a kávét és megettem a fahéjas-cukros borzasztóságot is mellé, összeállt, hogy miért.

Mert a lánynak ezzel nem vagyok több, mint egy kávé és egy fahéjas csiga, melegítve. És ez csak a kisebbik baj - a nagyobbik az, hogy magamnak sem vagyok több. Heti kétszer-háromszor ugyanez a kör, ugyanígy, már tudom, hogy mit mondok, milyen szavakkal szólok a lányhoz, már tudom, hogy milyen lesz a kávé és a süti, mert minden nap ugyanazt kapom. És mégis visszamegyek, kérem, pont ugyanúgy.

Ez azért elég ijesztő... épphogy visszaköltöztem Pestre, már ki is alakult egyfajta napi rutin, itt a megszokás. Egy gond van vele: ebbe a világba nem tettem annyi energiát, annyi munkát, mert ez csak átmeneti, ez az egész, ahol lakom, ahol melózom, ahol létezem. Átmeneti, nem baj, jó lesz ez így is, nem para, menjen csak, nem is nézem, nem is érdekel, leszarom én, hogy ebben a kis időben mi lesz, úgyis elmegyek egy pár hónap múlva valahová máshová, ebben a kicsike időben elég lesz kibekkelni mindent.

Egy dolgot felejtek el: az, hogy eddig tízezerszer kelt fel a nap, tízezerszer nyitottam ki a szemem reggel, nem jelenti azt, hogy megérem a holnapot. Elcsaphat mondjuk egy figyelmetlen autós a körúton, fejjel beleszállhatok egy villanyoszlopba és akkor aztán agyő, nem járunk ki többet rétre.

A kávézós lánynak egy dolog fog feltűnni: a srác, aki a fahéjas csigát meg a közepes tejeskávét szokta kérni, már nem ide jár reggelente. Vállat von és megy tovább. Az élet megy tovább, tulajdonképp egy pár hónap után a családomon kívül csak páran emlékeznének rám, néhány év múltán meg még annyian sem. A melóhelyen lenne egy-két döbbent nap, aztán a rájönnének, hogy a hiányomat abból érzik meg, hogy kevesebb kéz van ugyanannak a kupac szarnak az ellapátolására. De ez se baj, jön arra a helyre valaki más, aki új posztereket fog kiragasztani. Talán még a céges laptopomat is megkapja.

Az egész mögött a megszokás dolgozik. Ha megszokok valamit, kialakul az a nagyon hatékony idegpálya, amivel minimális energiabefektetéssel tudok élni, ez viszont kiöl minden változatosságot, minden életet a világomból. A megszokás meg a biztonság hajszolása... a megszokás a biztonság illúziója. A vészkijárat harmincezer láb magasan. 

Tyler Durden: Guys, what would you wish you'd done before you died?
Ricky: Paint a self-portrait.
The Mechanic: Build a house.
Tyler Durden: [to Narrator] And you?
Narrator: I don't know. Turn the wheel now, come on!
Tyler Durden: You have to know the answer to this question! If you died right now, how would you feel about your life?
Narrator: I don't know, I wouldn't feel anything good about my life, is that what you want to hear me say? Fine. Come on!
Tyler Durden: Not good enough.

2013. június 27., csütörtök

Az ő álmaikat álmodom

Mi az, ami igazán megkülönböztet a többi embertől? Ami igazán én vagyok? Egyáltalán létezik ilyen, vagy az egész kérdésfelvetés magában hordozza a hazugság bűzét?

Az álmaim, szoktam erre válaszolni. Az álmaim azok, amik igazán én vagyok. Amire igazán azt mondom, hogy az enyémek, teljes mellszélességgel állok mögéjük és bárki ellen kiállok, aki mást állít vagy megkérdőjelezi őket.

Nagy kár, hogy ez nem igaz.

Az álmaim nagy része nem az enyém, nem belőlem jön. Menő lakás? A szüleim generációjának becsípődése - annak idején, amikor nagyapáinkat meglátogatták ilyen-olyan népek, a föld volt az egyetlen dolog, amit nem tudtak magukkal vinni: ami rajta volt, azt leégették, elvitték vagy épp megerőszakolták, de a föld, az mindig megmaradt. Azzal újra lehetett kezdeni. Menő kocsi? A szocializmusban státuszszimbólum volt az autó, ez a szüleim része. De ugyanez árad a köztudatból is - ha elképzelem mondjuk a jól menő akárkit, a kocsi szerves része a képnek. Nem, ez sem én vagyok. Szex két nővel? Höhö... hát persze, hogy ez is kívülről jön.

De mi az álmom igazából?

2013. június 25., kedd

Ráhányni mindent, ami antik, ócska

Összeszedtem, hogy mennyi ideig tartana mindent kidobálni az életemből, amivel azonosítom magam vagy azt mondom rá, hogy az enyém.

Lássuk csak.

Meló - felmondani öt perc, pár óra alatt nullára tudnám rendezni a folyó dolgaimat.

Lakás. Nincs saját, egy bőröndbe berakni a ruháimat meg a hálózsákomat körülbelül egy óra alatt megvan. A kulcsot egy mozdulattal le tudom tenni a bejárat mellé az ablakpárkányra, nagy dolog azzal sincs.

Bringa. Nem adnám el, nem kérnék érte pénzt - egyszerűen leraknám a Király utcában lakat nélkül, nekitámasztva egy fának. Adnék neki úgy két órát. A Peugeot-t már úgyis eladtam, a zöld Charge is legalább olyan hirtelen távozna a világból.

Gitár. Ez a borostyánszínű Ibanez, ami most a matrac mellett figyel, a szívemhez nőtt - mondjuk, hogy inkább odaajándékoznám valakinek, minthogy pénzt kérjek érte. Már tudom is, kinek.

...és ennyi a mostani pesti világom. Leírni meg számba venni se tartott tovább pár percnél, de összességében egy teljes nap leforgása alatt meg tudnék mindent szüntetni. Ez fantasztikus! Jóval-jóval könnyebb vagyok, mint azt gondolom vagy épp szeretném gondolni.

2013. június 22., szombat

Pusztul és épül

Hogy hihetem azt, hogy látom, amikor pusztulok, amikor azt is képtelen vagyok meglátni magamtól, amikor épülök?!

2013. június 18., kedd

Szabadságot kivenni

Szabadságot kivenni a munkából.

Most gondoltam csak bele, hogy mennyi mindent kifejez ez a pár szó. Engedélyt kérni, hogy szabad legyek - a főnökömtől, akinek tartozom. Aki elenged. Aki akár - szívességet tesz nekem azzal, hogy szabadságra mehetek. Hogy nem kell bemennem az irodába és leülni az asztalomhoz a gép elé. Hogy csinálhatok valami mást. Hogy csinálhatok bármi mást. Hát szabadság ez? Igen, szigorúan, időkeretek közé szorítva, a keretek pedig a munka utolsó és első napja közötti időszak. 

Egy valamit felejtek csak el. A munkahelyemet is én választottam. Én döntöttem úgy, ahogy döntöttem. És itt el is értünk valahová, ami óriási különbség London és Pest között mentalitás szempontjából: Londonban az a megközelítés, hogy "igen, itt vagyok én, a munkaerő, van tudásom, tapasztalatom, értek hozzá és az energiám és az időm egy részét a cégnek ajánlom fel, hogy használja, ahogy tudja. De nem vagyok köteles ennél többet adni - addig működünk együtt a céggel, amíg mindkettőnknek előnyös a dolog." Pesten dolgozva pofánvert az a mentalitás, hogy "milyen szerencsés vagyok ÉN, hogy ez a nagy cég ad nekem minden hónap végén pénzt, nekem, a hozzá nem értőnek..." Ebből meg ráutaltság és függés jön... a "mindent odaadok, csak hogy maradhassak" érzése. A kétségbeesett kapaszkodás.

Édesapa.